Uzman isim uyardı: Sınav öncesi bel ve reçel tüketimine dikkat!

3 milyonun üstünde adayın katılacağı 2024-YKS, 8-9 Haziran’da Türkiye genelinde 81 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa ve Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de yapılacak. Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, sınav günü üniversite sınavına girecek adayların beslenmelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

KURU BAKLAGİLLER KARIN AĞRISI YAPABİLİR

Cuma günü akşam yemeğinde kuru baklagil yenilmemesini öneren Aktepe, ertesi sabah kalktıklarında gaz şikâyeti, karın ağrısı, bağırsak hareketlerini biraz artırabileceğini ve belki ishal durumları oluşabileceğini belirtti. Kızartma olmayan, çok yağlı olmayan yiyeceklerin tercih edilebileceğine değinen Aktepe, “Çünkü bunları tüketirse eğer sabah kalktığında yine karın ağrısı ve sınav esnasında tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilir” şeklinde konuştu.

KAFEİN TÜKETİMİ RAHATSIZ EDEBİLİR

Sınav öncesi tüketilebilecek besinler hakkında bilgilendirmede bulunan Aktepe, “Bir haşlanmış ya da ızgara et, tavuk olabilir. Yanına biraz pilav, çok yağlı olmayan, çorbasını tüketsin. Akşam yatmadan önce iyi uyusun düşüncesiyle mesela süt vermeyin. Sabah kalktığında çok gaz şikayetiyle çocuğunuz sınavda başarısız olabilir çünkü sürekli karnını tutabilir.” dedi.

Sınav sabahı kahvaltı için önerilerde bulunan diyetisyen, “Sabah kahvaltısını her zamanki gibi bir kahvaltı yapsın ama omletler, menemenler bunlar bağırsak hareketlerini biraz artırabilir. Yani çocuğunuzun bağırsak hassasiyetine de bağlı. Yumurta haşlayın ama eğer yumurtanın kokusuyla ilgili sorun yaşayacağını düşünüyorsanız, sadece çok az yağlı ya da yağsız bir tost yapın. Yanına bir bardak açık bir çay verin, çok azıcık bir çiğ sebzelerden verebilirsiniz. Biraz da kuru yemiş verin.” dedi.

Kan şekerini etkileyen besinlere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Aktepe, “Ballar, reçeller bunlar ilk 5-10 dakika çok iyi gelir çocuğunuza ya da ‘portakal suyu verelim, zihni açılır. C vitamini ile sınavda başarı olur’ düşüncesi yanlıştır. Bunları vermeyin çünkü kan şekeri çok hızlı yükselir sonrasında da çok hızlı düşer. Siz kahvaltıyı yaptırırsınız. Kan şekerinin düştüğü saat sınavın tam ortalarına denk geleceği için çocuğunuz orada başarısız olur.” açıklamasında bulundu.

Sınava gitmeden önce çok fazla su içilmemesi gerektiğini hatırlatan Aktepe, “Sınav esnasında psikolojik etki sebebiyle de sürekli tuvalete gidecektir. Havalar çok sıcak, çok terleyecek ama çok su değil daha ılımlı su sınavdan çıktıktan sonra bunu telafi etsin.” dedi.

Aktepe, sınava öncesi çok kafein tüketilmesi durumuna dikkati çekerek kafeinin çok idrara çıkartacağını ve sınavda rahatsızlık oluşturacağını aktardı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x