Urla’da Uluslararası Enginar Festivali başladı

Urlalılar da enginarıyla, üzümüyle, zeytiniyle üretmeye devam ediyorlar. O ürünler ehil ellerde eşsiz lezzetlere dönüşüyor. Hedefimiz İzmir’i kalkınmada örnek kent yapmak” dedi.

Bir yandan tarım üreticisini desteklerken bir yandan da yerel lezzetleri dünyaya tanıtarak İzmir turizmine katkı sağlamayı hedefleyen Uluslararası Urla Enginar Festivali, “Enginar tüm kalbiyle sizi çağırıyor” sloganı ile  10’uncu kez dünyaya kapılarını açtı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği festivalin açılışı kortej yürüyüşü ile başladı. Kortej yürüyüşünde eşi Öznur Tugay ile birlikte yer alan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Tugay’a Urla Belediye Başkanı Selçuk Balkan ve eşi Pınar Balkan, Urla Kaymakamı Mustafa Gözlet, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, Genel Başkan Yardımcısı Gülşah Deniz Atalar, İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, CHP Urla İlçe Başkanı Pelin Karasakal, İzmir eski Milletvekili Tacettin Bayır eşlik etti. Festivalin açılışına ayrıca belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin, odaların, kooperatiflerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve yurttaşlar da katıldı.

Renkli görüntüler
Festivale katılanlar, Cumhuriyet Korteji sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay’a yoğun ilgi gösterdi. Renkli görüntülere sahne olan festivalde enginar dolu araçlar konvoy halinde gösteri yaptı. Başkan Tugay ve kortejde yürüyenler Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı ve belediye binası önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Tugay üreticilerin tarım araçlarıyla geçişlerinin ardından halk oyunları gösterisini de izledi. Başkan Tugay daha sonra üreticilerin stantlarını gezdi ve alışveriş yaptı. Bir stantta enginarlı pidenin tadına bakan Başkan Tugay, Maraş dondurmasıcısı ile şakalaştı ve aldığı dondurmayı bir çocuğa ikram etti. Başkan Tugay’a stant ziyaretlerinde gençler ve çocuklar da büyük ilgi gösterdi ve fotoğraf çektirdi. Urla esnafıyla sohbet eden Başkan Tugay bir mekanda oturarak kumda Türk Kahvesi içti. Mini ilçe turuna Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal da katıldı.

Tugay: “Tüm ilçelerimizin her zaman yanında olacağız”
Açılış töreninde konuşan Başkan Tugay, demokrasinin önemine vurgu yaparak, “Bizler kısa bir süre önce güzel İzmir’imize hizmet etmeye talip olduk ve önemli amaçlarımızdan birisi İzmirimizi bir demokrasi kenti yapmaktı. Binaların depreme dayanıklılığı, sağlamlığı nasıl sağlam bir zemin üzerinde inşa edilmesine bağlıysa bizim de belediyeler olarak alacağımız yol, üzerine inşa ettiğimiz demokrasi zeminine bağlıdır. Bugünümüzün refahı ve geleceğe dair hedeflerimizin gerçekleşmesi, demokrasiye, katılımcılığa bağlıdır. Biz seçim sürecinde bu vaatlerimizi anlatırken Urla’mızda bir kayyum vardı. İzmir’in işgale karşı direnen ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkıp ona gözü gibi bakan Urlalılar, iradelerinin ellerinden alınmasına karşı en güzel yanıtı da 31 Mart’ta verdiler. Rekor bir oyla başkanlarını seçerek demokrasiye sahip çıkan hemşehrilerimizle bugün burada birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Selçuk Başkanımızı da huzurunuzda bir kez daha tebrik etmek isterim. Başarılar dilerim. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tüm çalışanlarımızla birlikte tüm İzmirimizin, bütün ilçelerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.  

“Hedefimiz İzmir’i kalkınmada örnek kent yapmak”
Başkan Tugay, “Güzel İzmirimize hizmete talip olduğumuzda temel hedeflerimizden biri de şehrimizi hak ettiği yere getirecek tüm adımları atarak İzmir’i kalkınmada örnek bir kent yapmaktı. Bu hedefe ancak kültürel, sosyal, güvenlik ve ekonomi boyutlarıyla bir bütün olarak ulaşabiliriz. Coğrafyası, kültürü ve üretimi ile dönüp Urla’ya baktığımızda şunu görüyoruz; çok uzun yıllardır uygulanan yanlış politikalar ve yanlış tercihler sonucu çiftçimiz artık toprağını ekip biçmekte zorlanıyor. En temel gıda ürünlerimiz bile ithal ediliyor. Hayvancılıkla uğraşmanın maliyeti de çok yüksek. Bu nedenle üreticilerimiz büyük üzüntülerle hayvanlarını kesime gönderiyor. Ama zor şartlara rağmen Uluslararası Urla Enginar Festivali 10 yaşında. Urlalılar da enginarıyla, üzümüyle, zeytiniyle üretmeye devam ediyor. O ürünler ehil ellerde eşsiz lezzetlere dönüşüyor. Urla restoranları bol yıldızlı ödüllere doymuyor. Festival, Urla’nın uluslararası tanınırlığını artırıyor. Şehir dışından gelen ziyaretçilerle turizmimiz canlanıyor. Üreticilerimizin enginar üretimi ve satış kapasitesi artıyor. Urlalı esnafımızın, tüccarımızın yüzü gülüyor. Urla hizmet sektörüyle, turizmiyle, tarımıyla ve elbette bizim vereceğimiz hizmetlerle ve ilçe belediyemizle dayanışma içinde gelişecek; İzmir’in şaha kalkmasında öncü ilçelerden biri olacak. Sıkıntılarınızı biliyoruz. Ekibimizle birlikte İzmir’in parlayan yıldızı Urla için detaylı çalışmalar yapıyoruz. Bugüne kadar yarım kalan her işi tamamlama konusunda da kararlıyız. Bu güzel festivali organize eden, emek veren, davet eden herkese yürekten teşekkür ediyorum. Nice festival programlarındaa birlikte olmayı diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu festival bir Urla hikayesidir”
Urla Belediye Başkanı Selçuk Balkan ise, “Enginarın hikayesini bugün yeniden daha güçlü yazmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu festival bir Urla hikayesidir. Bu hikayeyi çiftçilerimiz, aşçılarımız yazdılar. Bizim hikayemize hoş geldiniz. Bu festivalde stantları başında 100’den fazla üreticimiz sizleri ağırlayacak. Bu festival bizlere atalarımızın mirası kültürümüzü paylaşacağımız etkinliklerle dolu. Esnafımızın yüzünü güldürmek için buradayız. Bu bereketli topraklar asırlardır bizlere çok özel tarım ürünleri armağan ediyor. Tarım arazilerini korumak en büyük hedeflerimizden biri” dedi.
Sağlığa faydalarını sıraladığı enginarı soylu sebze olarak nitelendiren Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan ise festivale ev sahipliği yaptıkları için gurur duyduklarını belirtti.
Festivalin ilk gününün finali İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası’nın konserine ayrıldı.

Festival 5 Mayıs’a kadar sürecek
Birbirinden güzel enginar lezzetlerine yöresel yemeklerin eşlik edeceği, atölyeler, söyleşiler, müzik dinletileri ve özel etkinliklerle zenginleşecek festivalin ikinci gününde sevilen grup Yeni Türkü de sahne alacak. Urla’nın kadim mutfak kültürüne hakim kadınların Doğal Sofra Urla Derneği çatısı altında sağlıklı ve doğal yiyeceklerin yanı sıra, festival alanında takıdan giysiye dekoratif ürünlerden hediyelik eşyaya el emeği, göz nuru ürünler de stantlarda ziyaretçilerle buluşacak. Festival İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Urla Ziraat Odası ve Urla Kent Konseyi paydaşlığında düzenleniyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x