Türkiye ve ABD’den gümrük sahteciliklerine karşı çalıştay

ABD Patent ve Ticaret Ofisi ile Türk gümrük yetkilileri arasında bilgi paylaşımı, işbirliği ve soruşturma çabalarını teşvik etmek amacıyla düzenlenen etkinlikte konuşan ABD’nin İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Fleur Cowan, İstanbul’un yasa dışı ürün akışını durdurmak için önemli ve kilit bir şehir olduğunu bildirdi.

İki ülke arasındaki işbirliğinin önemine dikkati çeken Cowan, “Bölgesel güvenlik ve küresel ticareti güçlendirmek ABD ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin iki temel direğidir.” diye konuştu.

Cowan, çalıştay boyunca uzmanların rehberliğinde en iyi uygulamaların paylaşılacağını ve fikri mülkiyet hakları soruşturmalarında anlaşmazlıkları azaltmanın yollarının ele alınacağını belirterek, sahte ürünlerin ve malların küresel ekonomiye etkisinin konuşulacağını söyledi.

Fikri mülkiyetin korunmasının önemine işaret eden Cowan, “Fikri mülkiyet yenilikçiliği, yaratıcılığı ve girişimciliği teşvik eder. Bu da hem ABD hem de Türkiye için ekonomik büyümenin mutlak temel itici güçleridir. Sahtecilik ve korsanlığın gelişmesine izin verildiğinde, meşru işletmeler zarar görür, ekonomik büyüme yavaşlar.” ifadelerini kullandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x