Siber Vatan’da egemenlik ilanı

AYDIN HASAN Ankara – Türk ordusunun kuruluşunun M.Ö. 209 Mete Han dönemine dayandırıldığı kitapta, “siber savunma faaliyetleri” ayrı bir başlıkta ele alındı. Siber Vatan, “Günümüzün Muharebe Sahası. Küresel siber alan içinde egemenlik hakkımızı ilan ettiğimiz, ana vatanamızı, kara sularımızı ve hava sahamızı koruduğumuz gibi savunduğumuz alan” olarak tanımlandı. Kitapta, şunlar kaydedildi:

‘Güvenliğin ayrılmaz parçası’

“Siber Vatan, küresel siber alan içinde egemenlik hakkımızı ilan ettiğimiz, anavatanımız, karasularımız ve hava sahamızı koruduğumuz gibi savunmak zorunda olduğumuz milli kurum ve vatandaşlarımızın sahip olduğu varlıkları içeren ve fiziksel coğrafyadan bağımsız siber alandır. Siber Vatanımızın güvenliği, ulusal güvenliğimizin ayrılmaz ve önemli bir bileşenidir.”

TSK Siber Savunma Merkezi

Kitapta; TSK bünyesinde başlatılan Siber Savunma Merkezi (SİSAMER) projesinin birinci safhasında bina ve altyapı çalışmalarının tamamlandığı ve milli siber güvenlik yazılımlarının geliştirildiği belirtilerek, “Projenin ikinci safhasında siber güvenlik operasyonlarının minimum personel ile daha etkin yürütüldüğü akıllı çözümlerin ve yapay zeka uygulamalarının kullanılacağı, milli siber güvenlik sistemleri ve yazılımları geliştirilecektir” denildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x